Keynote Sunum Nasıl Hazırlanır?

Microsoft firmasının PowerPoint uygulamasına benzer olan Keynote, Apple firmasının geliştirdiği bir sunum uygulamasıdır. Keynote’ta sunum hazırlamak ise oldukça kolaydır. Birçok farklı durum için sunum hazırlamanıza ve tasarlamanıza olanak sağlayan bu uygulama, birbirinden farklı dosya biçimlerinde çalışmanıza da imkan tanır.

Keynote Kullanarak Sunum Hazırlama

Keynote sunum hazırlama konusunda oldukça geniş imkanlar sunuyor. Uygulamayı açtıktan sonra karşınıza çıkan Finder’dan önceden hazırladığınız bir dosyayı seçiniz ya da sol altta bulunan ‘New Document’ seçeneğine tıklayınız. Eğer yeni bir sunum hazırlayacaksanız karşınıza tema seçme ekranı çıkacaktır. Bu ekranın üst kısmında bulunan ‘Standard’ ya da ‘Wide’ slaytlarından birini seçiniz. Sonrasında ise Apple firmasının tasarlamış olduğu temalardan istediğinizin üzerine çift tıklayarak düzenlemeye başlayınız. Bu aşamada sizi Keynote’un sunum düzenleme arayüzü karşılayacak. Bu arayüzde ise isterseniz ‘Nesneler’ kısmından sunumunuza nesneler ekleyebilir ve ‘Format’ menüsüne tıklayarak eklediğiniz nesneleri düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca ‘Animate’ seçeneği sayesinde slaytlar arası geçişler ve animasyonlar oluşturabilirsiniz. Tasarladığınız sunumu oynatmak için ise ‘Play’ seçeneğine, yeni slayt eklemek için ise ‘Add Slide’ butonuna basabilirsiniz. Son olarak tasarlamanız bitince ‘File > Save’ yaparak hazırladığınız tasarımı kaydedebilirsiniz. Bu imkanları sunması sebebiyle ise Keynote sunum hazırlama konusunu kolaylaştırarak, sizleri yormamasıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca hangi konuda sunum hazırlamak isterseniz isteyin tüm sunumlarınızın profesyonel görünmesi sağlayarak, Keynote sunum tasarlama aşaması bittikten sonra dinleyicileriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmanıza yardımcı oluyor.

Keynote’un Özellikleri

Keynote kullanımı dolayısıyla bir yandan etkileyici sunumlar hazırlamanıza yardımcı olurken bir yandan da bu süreçte size kolaylıklar sağlıyor. Bu uygulama, grafik, çizelge ve tabloları, yazı ve renkler aracılığıyla tutarlı bir hale getiren temaları içeriyor. Orta-üst kısmında bulunan ‘Tablo’, ‘Metin’, ‘Ortamlar’, ‘Grafik’, ‘Şekil’ ve ‘Yorum’ seçenekleri ile sunumunuzun içeriğini süslemenize yardımcı oluyor. Sunumuna farklılık katmak isteyenler için sayfaları çeviren ya da slaydın solmasına imkan tanıyan 3D slayt geçişleri sunuyor. Ayrıca Keynote, çift monitör desteği sayesinde slaydı ve sunumu yapan kişinin aynı ekranda gösterilmesine olanak da sağlıyor.

Tüm bu özellikleri sayesinde ise Keynote slayt hazırlama konusunda alternatif bir uygulama haline geliyor. Iphone, Ipad ve Mac ile uyumlu olan bu uygulama aynı zamanda çevrimiçi olacak şekilde iCloud’da da destekleniyor.Yorum yapın