Slayt İndir » Sunum Hazırlama Teknikleri

Sunum Hazırlama Teknikleri

Fikirlerinizi ve işlerinizi karşı tarafa aktarmanızı sağlayan etkili sunumlar aynı zamanda etkili oldukları zaman daha çok işe yaramaktadır. Etkili sunum hazırlama konusunda ise dikkat edilmesi gerekilen birkaç teknik vardır. Bu tekniklerin uygulanması durumundaysa dinleyicileriniz üzerinde olumlu bir etki bırakmış olursunuz.

Vereceğiniz Ana Mesajı Belirleyin

Dinleyiciler, anlattığınız sunumun her bir ayrıntısını akıllarında tutamaz, bu yüzden onların akıllarında tutmasını istediğiniz kısa ve öz bir ana mesaj olmalıdır. Sunumuzun boyunca uygun aralıklarla tekrar etmeniz durumunda ise mesajınız daha akılda kalıcı olacaktır.

Görsel Kullanın

Slayt hazırlama yöntemleri arasında bulunan görsel kullanımı, iletmek istediğiniz mesaja uygun olmalıdır. Doğru kullanım sonucunda ise sunumda anlattıklarınız dinleyicinin hafızasında daha kolay yer tutar. Ayrıca grafik kullanımının uygun olduğu slaytlarda mesajınızı en iyi aktaran ve kendini anlatabilen grafiği seçmeniz gerekir.

Mesajla İlgili Örnek Verin

Dinleyicinize mesajınızı aktarırken hikayeler, benzerlikler veya anekdotlar paylaşmalısınız. Bu sayede anlatmak istediğiniz konu, dinleyicinizin daha kolay anlamasını sağlamaktadır. Kolay slayt hazırlama kadar büyük bir öneme sahip olan bu kriter, dinleyicinizin üzerinde olumlu bir etki bırakmanıza yardımcı olur.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Sunum hazırlamak dinleyici için yapılan bir eylemdir. Bu yüzden onların daha kolay anlayabileceği ya da sizden öğrenmek istedikleri bilgileri göz önünde bulundurarak sunumunuzu hazırlamalısınız. Bu açıdan sunumu neden yaptığınız, kısacası amacınız ne olduğunu etkili bir sunum için büyük bir öneme sahiptir.

Slaytınızın İçeriğini Uyumlu Yapın

Slaytınızda yer vermek istediğiniz görseller ve yazılar dengeli kullanılmalıdır. Sunumunuzda çok fazla metin ya da görselin olması dinleyicinin dikkatinin dağılmasına ya da konudan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden hazırlayacağınız içerik bir uyum içerisinde olmalıdır.

Dinleyiciyle Bağlantı Kurun

Kolay sunum hazırlama kadar etkili bir sunum hazırlama da çok önemlidir. Bu yüzden kürsünün arkasında durmak ya da olduğunuz yerden hareket etmemek yerine hedef kitlenizle bağlantı kurmalısınız. Bunun için ise sunumu sunacağınız ortama bağlı olarak, hareket etmelisiniz.

Renk Seçimine Dikkat Edin

Etkili bir sunum hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da renk seçimidir. Bu yüzden gözü yormayan ve konsantrasyonu zorlamayan renkler seçmeniz gerekir. Arka taraflardan bile yazının okunmasının kolay olması için bu konuyu da dikkat etmelisiniz. Böylelikle sunum hazırlama teknikleri sayesinde etkili bir sunum hazırlayabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?